Studenci Grafiki WIT: Kolaże

wstęp
Darmowy

MAGIA OBRAZU
Na wystawie prac studentów Grafiki WIT inspirowanych wybranymi erotykami K.K. Baczyńskiego prezentuję kilkanaście kolaży cyfrowych, kilka kolaży wykonanych technikami tradycyjnymi oraz prace zrealizowane w technice mix-media w trakcie prowadzonych przeze mnie zajęć projektowania graficznego, dla drugiego roku studiów licencjackich, w latach 2021 i 2022. Mimo niejednokrotnie wybieranych tych samych inspiracji literackich, prace są bardzo różnorodne. I tą właśnie różnorodność w podejściu do realizowanego zadania chciałabym w tym wyborze prac głównie zaprezentować.
Interpretacja wiersza poprzez ilustracje niejednokrotnie nie jest łatwa. Nie każdy lubi poezję. Niekiedy studenci zajmowali się interpretacją wiersza w formie ilustracji po raz pierwszy, pierwszy raz też realizowali ilustracje w technice kolażu. Mimo początkowych trudności, każdy na swój sposób uporał się z zadaniem, często uzyskując bardzo interesujący plastyczny efekt. W cyklu sześciu prac interpretowali sześć wybranych wierszy. Na wystawie prezentuję często po jednej, czasem po dwie wybrane prace jednego autora. To tylko niewielki wycinek bogatego zbioru. Różnorodna interpretacja plastyczna poprzez zaproponowaną paletę barwną, odmienną kompozycje i zróżnicowanie doboru materiału użytego w kolażu, poprzez realizacje serii, wyraźnie charakteryzuje styl twórcy. Wskazuje na jego preferencje w stylistyce graficznej czy fotograficznej, estetyczny smak czy umiejętności techniczne w komponowaniu i obróbce cyfrowej, także na temperament i wrażliwość zarówno plastyczną, jak i literacką. Trudno to zauważyć w pojedynczej pracy, dlatego też zdecydował się czasem na zaprezentowanie nie jednej ale dwóch prac tego samego autora. Niektórzy znaleźli w realizacji zadania prawdziwą przyjemność i satysfakcję – i to ich prace w większości znalazły się w prezentowanym w trakcie wystawy wyborze.

Dominika Korzeniowska, Warszawa, VI’2023

Studenci WIT

Anna Babińska, Pola Balińska, Diana Borowska, Dominika Budzyńska, Gabriela Choińska, Michał Dmoch, Alicja Dziedzic, Daria Falkowska, Jakub Gromek, Nicolę Gużewska, Paula Janson, Katarzyna Jesionowska, Katarzyna Kaczorowska, Kinga Kalinowska, Daniel Kowalewski, Dominika Krawczyk, Wioleta Lutyńska, Maciej Mazurkiewicz, Jakub Michalczewski, Jakub Michałowski, Karol Mosiejczuk, Maria Myśliwiec, Weronika Opszalska, Oliwia Orłowska, Stanisław Pietrasiak, Barbara Pietrzykowska, Martyna Pomoryn, Tomasz Rogala, Julia Spodar, Katarzyna Stanek, Zuzanna Tymieniecka, Weronika Wawrzeniecka, Małgorzata Wysocka, Bartosz Zgódka

Studenci Grafiki WIT: Kolaże